TREN
 
 
HAKKIMIZDA
 
Başkanın Mesajı

Sevgili Ayvalık’lılar ve Ayvalık gönüllüleri,

Ayvalık, sahip olduğu kültürel ve doğal yapısı ile bölgenin ve ülkemizin önemli turizm merkezlerinden biridir. Özellikle büyük metropollere ulaşım kolaylığı nedeni ile iç turizmde tercih edilen Ayvalık, sadece yaz aylarında değil, sezon dışında da hafta sonu turlarda önemli bir yere sahiptir. Ayvalık yakın çevresinde; Alibey Adası, Merkez, Sarımsaklı ve Altınova gibi farklı turizm potansiyellerinin olması avantaj sağlamaktadır.

Ayvalık ilçesi; zengin tarihi, kültürel ve doğal kaynaklarının dışında mevcut turistik tesisleri ile gerek uluslararası, gerekse ulusal düzeyde oluşan turizm hareketliliğini karşılayabilecek potansiyele sahiptir. Özellikle Körfez Havaalanı'nın uluslararası charter seferlerine açılması, bunun yanında İstanbul-Ankara bağlantılı birçok havayolu şirketinin bu noktaya uçması ''Ayvalık destinasyonunun'' ulaşılabilirliğini kolaylaştırmıştır. Ayrıca, Sea-Bird Havayolu firması da haftanın değişik günlerinde direkt olarak İstanbul-Haliç-Ayvalık seferlerine başlamıştır.

Ayvalık’ın doğal güzellikleri, kıyı olanakları, iklimi ve doğal limanı turizm potansiyelini olumlu yönde etkilemektedir. İlçenin doğal güzelliklerinin yanı sıra Ayvalık merkez ve Alibey Adası’ndaki neo-klasik sivil mimari örneklerinin oluşturduğu kent dokusu da turizm arzını zenginleştirmektedir. Esas itibariyle ilçe açık bir müze görünümündedir. Ayrıca, çevre il ve ilçelerde bulunan antik kentler de turizm açısından büyük önem taşımaktadır.Geniş turizm kaynaklarına sahip Ayvalık ilçesinde deniz-güneş-kum yanında sağlık turizmi, kırsal turizm, eko turizm, kültürel turizm, su altı turizmi gibi olanaklar da mevcuttur. Bunların yanında yörede yat turizmi, kongre turizmi, yayla turizmi, su sporları turizmi, inanç turizmi gibi değişik alternatif imkanlar da bulunmaktadır. Ayrıca Ayvalık bugün de kültürel bir değer olarak korunan ve geliştirilen asırlık bir mutfağa sahiptir. Amacımız, ''Dünya Gastronomik Rotalar'' güzergahına Ayvalık mutfağını da sokmaktır. Bu turizm çeşitlerine hizmet verecek kalifiye personel ve yöre rehberleri yetiştirilmesi için tüm eğitim ve kamu kurumları olarak birlikte hareket ediyoruz. Ayrıca;Ayvalık'ın turizm potansiyelinin geliştirilmesi için tanıtma faaliyetlerini AYTUGEB olarak etkin bir şekilde yürütmeye devam ediyoruz.  

Ayvalık'ın ulusal ve uluslararası turizm pastasından daha fazla pay alması için (özellikle EMITT, Travel Turkey, Berlin, Moskova, Bükreş, Selanik, Midilli, Dubai vb. fuarlara katılarak) tanıtım ve pazarlama çalışmalarını geliştiriyoruz. Bu çerçevede yörede atıl durumda olan ikinci konutların da kiralanmasına yönelik proje ve toplantılarımız devam etmektedir. Diğer geliştirmeye çalıştığımız projeler ise;  ''Yaşayan Mutfak; Ayvalık'' ve ''Ayvalık'ta Turizm Kümelenmesi'' projeleridir.

Bu noktada; daha güzel, daha yaşanılır ve sürdürülebilir bir turizm için tüm paydaşlarımızı AYTUGEB'e destek olmaya davet ediyoruz. Sorunsuz, bol kazançlı bir turizm yılı geçirmeniz dileğiyle, sevgi ve saygılar sunarız.

                                                                                                                                                 

                                                                                                                                        Ayvalık Belediye Başkanı

                                                                                                                                              AYTUGEB Başkanı