TREN
 
 
HABERLERİMİZ & MEDYA
Haber Başlıkları
 
Balıkesir Almanya ITB Berlin Turizm Borsası Fuarındaydı.

1966 yılından bu yana düzenlenen dünyanın en büyük turizm fuarı olan ITB Berlin Turizm Borsası 47. defa 6-10 Mart 2013 tarihleri arasında Almanya’ nın başkenti Berlin’ de gerçekleştirildi. Balıkesir Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü de Balıkesir’ in destinasyonolarak tanıtımı içim Berlin' deydi.
    Fuar’ ın açılışından bir gün önce Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni KARSLIOĞLU yeni yapılmış olan Berlin Büyükelçiliği binasında Türkiye’den illerini tanıtmak amacıyla fuar için gelen davetli katılımcılara bir resepsiyon verdi. Resepsiyona katılan Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ, fuarın ülkemiz turizmi için önemine ilişkin kısa bir konuşma yaptı. Daha sonra da resepsiyona katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer ÇELİK katılımcılara Türkiye’nin turizmdeki 2013 hedeflerini anlatan kısa bir bilgilendirmede bulundu. 
10. 000 m2 lik kapalı alana sahip yeni yapılmış olan Büyükelçilik binası salonunda gerçekleştirilen resepsiyona Balıkesir Valiliğini temsilen Balıkesir Vali Yardımcısı Selda DURAL ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof.Dr. Abdullah SOYKAN katıldı.
    160.000 m2’ lik alanda kurulu bulunan Dünyanın en büyük turizm ve seyahat fuarı organizasyonu olan ITB Berlin Uluslararası Turizm Fuarı 6 Mart Çarşamba günü kapılarını ziyaretçilerine açtı.  Fuarda “Türk Standı” ziyaretçilerini başta güller olmak üzere birbirinden güzel çiçeklerle karşıladı. Uluslararası Turizm Borsası Fuarı'nda (ITB) Türk standının açılışında Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ ve Kültür ve Turizm Bakanı Ömer ÇELİK, Türk firmalarının stantlarını ziyaret etti. Balıkesir standını da ziyaret eden Bakan Çelik’ e İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Abdullah SOYKAN, restorasyonu tamamlanan Ayvalık merkezindeki Taksiyarhis Kilisesi hakkında kısa bir bilgi verdi. En kısa sürede “Müze” olarak turizme açılabilmesi hususunda Balıkesir Valiliğimizin her türlü işbirliğine hazır olduğunu  ifade etti.
    Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen fuarda Türkiye standının diğer bileşenlerini de gezen Başbakan Yardımcısı ARINÇ ve Bakan ÇELİK, standın gerek yerleşim gerekse tüm turizm öğelerinin tanıtımına yer vermesi anlamında son derece başarılı olduğunu belirtti.
    Stantlarda başarılı sunumlar gerçekleştirilerek, ülkenin tüm doğal, tarihi, kültürel ve turistik değerlerinin başarıyla tanıtımının yapıldığını ifade eden Arınç, fuarda tanıtım stratejisinde deniz kum güneşin dışında ülkenin diğer tarihi ve turistik değerlerinin de başarıyla sunumunun yapıldığını görmekten memnun olduğunu belirtti.  
    Fuarda örnek bir Türkiye tanıtımının yapıldığını vurgulayan Arınç, Almanya'nın Türkiye turizmi için önemine de dikkat çekerek, yapılan çalışmalarla belirli bir noktaya gelen Almanya'daki potansiyelin daha da arttırılacağını ifade etti.
    Ziyaret ettikleri her stantta Türkiye'nin mutfağından kültür varlıklarına doğal güzelliklerine dokunulabildiğini söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Ömer ÇELİK ise, Türkiye standının oldukça başarılı bir sunum yaptığını kaydetti. Stantların ebatlarının küçük ancak ifade ettikleri değerlerin büyük olduğunu belirten Bakan Çelik, verilen büyük emeğin stantlardan görülebildiğini dile getirerek emeği geçen herkese teşekkür etti. Daha sonra da Uluslararası basın mensuplarının önünde Karun Hazinesi'nin en önemli parçası olarak kabul edilen ve Uşak Arkeoloji Müzesi'nde sahtesiyle değiştirilerek çalınan ve 2006 yılından bu yana yurtdışında Interpol aracılığıyla aranılan Kanatlı Denizatı Broşu’ nun bulunuş hikayesine ve önemine ait bir açıklama yaptı. Elinde som altından yapılmış, Almanya'nın Hagen kentinde bulunmasının ardından Alman makamları tarafından merkez bankası kasalarında saklanan eser hakkında “çok önemli kültürel bir miras. Bu mirasın ana vatanı Anadolu. Biraz Anadolu'dan uzak kaldı gurbetteydi.” dedi. Ve kendisi ile birlikte 7 Mart’ ta anavatanına döneceğini söyledi.
    Endonezya’nın bu yıl konuk ülke olduğu fuar, 187 ülke, 10 bin 644 katılımcı firma, 113 bin turizm profesyoneli ve 60 bin tatilci ziyaretiyle 94 ülkeden 7 bin gazetecinin katılımıyla dünyanın en fazla ziyaret edilen turizm fuarı olma unvanını elinde tutuyor.  ITB fuarı, 10 Mart Pazar günü sona erdi. Fuarın, son iki gününe denk gelen Cumartesi ve Pazar günleri halka açıktı. Türkiye, 3.2 nolu salonda 3 bin 79 metrekarelik alanda 105 stant ve 122 firma ile temsil edildi. Berlin Kültür Müşavirliği, kültür turizminin önemine vurgu yapmak üzere ülkemizdeki kültürel unsurları standa taşıdı. Türkiye standının ana yürüyüş aksında farklı dönemlere ait 5 metre çapında 4 kubbe yerleştirilerek, özel aydınlatma yapıldı.
    Bu yıl ITB Berlin Fuarı'nda, Balıkesir Vali Yardımcısı Selda DURAL, Bandırma Kaymakamı Ali MANTI, Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Abdullah SOYKAN, Ayvalık Turizmi Geliştirme Birliği’ni (AYTUGEB) temsilen Müdür H. Yasemin GÜNGÖR ve Burhaniye Turizm Danışma Ofisi Birim Sorumlusu Sait ARKAN, Balıkesir İl Özel İdaresi’ nden Nazım ERGELEN, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA)’ ndan uzmanlar Mesut UĞUR, Alpaslan AKTİK ve çok sayıda sektör temsilcileri ilimizi temsil ettiler. Balıkesir’ de deniz, kum, güneş turizminin yanı sıra termal turizm başta olmak üzere alternatif turizm olanaklarının da tanıtımının yapıldığı fuarın 3. gününde de Kazdağları ekseninde Sarıkız Gıda, Turizm ve Danışmanlık Şirketi sahibi Ahmet YAZMAN tarafından “Sustainable Luxury a contradiction in terms?” konulu görsel zenginliği olan bir sunum yapıldı.
    Yine fuarın 3. gününde Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi GÜVEN ve beraberindeki heyet Balıkesir ve Ayvalık standlarını ziyaret ederek, Balıkesir’ in tanıtımına ilişkin bilgi aldı. İzmir'in EXPO adaylığına ilişkin olarak özel bir tanıtımın da gerçekleştirildiği fuarın resmi ziyaretçileri arasında Türkiye’ den çok sayıda milletvekili, vali ve gazeteci yer aldı. 
    Balıkesir Almanya ITB Berlin Turizm Borsası Fuarı’nda Bakan Ömer Çelik Balıkesir’li İlkay GÜNDOĞAN’ ı Almanya’ da Fahri Tanıtım Elçisi İlan Etti.
    
Bu yıl 47’incisi düzenlenen fuarın ikinci gününde Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile birlikte Alman Milli Takımının Türk Kökenli Oyuncusu ve Bundesliga ekiplerinden Borissia Dortmund’ un yıldızı İlkay GÜNDOĞAN Türkiye’nin tanıtımı için ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında uluslararası basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Bakan ÇELİK, “Turizm için halklar arasındaki psikolojik Berlin duvarının yıkılması gerekiyor” dedi. İlkay GÜNDOĞAN için ise “Almanya’ nın Ömer Çelik” i kendisidir, Türkiye’ nin tanıtımına katkıda bulunan kişilere takdim ettiğimiz bu plaketi kendisine vermekle “Onu Almanya’ daki Fahri Kültür ve Turizm Elçimiz” ilan ediyorum, dedi. Bakan Çelik, Gündoğan'ın Türkiye Cumhuriyeti’nin Almanya’daki fahri Kültür ve Turizm Bakanı olduğunu vurgulayarak, futbolcunun Türkiye’ye olan sevgisiyle ve kişiliğiyle ülkemizi güzel bir şekilde temsil ettiğini kaydetti.
    Bakan Ömer ÇELİK’ ten sonra söz alan Borrissia Dortmunt’ lu Milli Futbolcu Gündoğan, böyle bir açılışa davet edilmekten büyük bir onur ve gurur duyduğunu ifade ederek, sözlerine başladı. Daha sonra da Balıkesir’ li olduğunu, yaz tatillerinde anne ve babasının doğup büyüdüğü Balıkesir’ in Dursunbey ilçesine gidip, orada aile büyüklerini ziyaret etmekten son derece mutlu olduğunu ifade etti. İlkay GÜNDOĞAN’ da Bakan Ömer ÇELİK’ e 8 numaralı imzalı formasını hediye etti. Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Abdullah SOYKAN, basın toplantısında Balıkesir’ li olduğunu unutmadığı için, gelenek ve göreneklerimize bağlılığı için kendisine teşekkür etti. Basın toplantısında bulunan babası İrfan GÜNDOĞAN’ ı da böyle bir evlat yetiştirdiği için tebrik etti. Ve en kısa sürede kendilerini Balıkesir’ de görmekten büyük bir mutluluk duyacaklarını ifade etti. Basın toplantısı sonrasında İlkay GÜNDOĞAN babası İrfan GÜNDOĞAN ile birlikte Balıkesir standını da ziyaret etti.
    Fuar süresince Berlin Turizm Ataşesi Gözde ŞAHİN’ tüm etkinliklerde Türkiye’ den gelen katılımcıları hiç yalnız bırakmadı. Sık sık Balıkesir Standını da ziyaret eden Ataşe, Balıkesir’ in özellikle Edremit Körfezi ve yakın çevresine son zamanlarda yoğun bir ilgi olduğunu bu destinasyonun Alman ziyaretçileri sunulabilmesi için gerekli alt yapı çalışmalarını birlikte yapabileceklerini ifade etti.